Rožmitál pod Třemšínem
Template:Infobox - česká obec Rožmitál pod Třemšínem (Template:Vjazyce2 nebo také Rosenthal) je město v okrese Příbram v podhůří Brd asi 15 km jihozápadně od Příbrami. Leží na konci regionální železniční trati Březnice – Rožmitál pod Třemšínem. Má Template:Počet obyvatel obyvatel.
Místní části
[edit]Template:PanoViewer Město Rožmitál pod Třemšínem se skládá z devíti částí na osmi katastrálních územích:
- Hutě pod Třemšínem (i název k. ú.)
- Nesvačily (k. ú. Nesvačily pod Třemšínem)
- Pňovice (k. ú. Pňovice pod Třemšínem)
- Rožmitál pod Třemšínem (i název k. ú.)
- Skuhrov (k. ú. Skuhrov pod Třemšínem)
- Starý Rožmitál (i název k. ú.)
- Strýčkovy (i název k. ú.)
- Voltuš (i název k. ú.)
- Zalány (leží v k. ú. Starý Rožmitál a Rožmitál pod Třemšínem; část zasahuje i do sousední obce Nepomuk)
Historie
[edit]První zmínka o obci pochází z roku 1265. Roku 1349 byla obec povýšena na městečko, od roku 1850 město.
Územněsprávní začlenění
[edit]Dějiny územněsprávního začleňování zahrnují období od roku 1850 do současnosti. V chronologickém přehledu je uvedena územně administrativní příslušnost obce v roce, kdy ke změně došlo:
- 1850 země česká, kraj Plzeň, politický i soudní okres Březnice[1]
- 1855 země česká, kraj Písek, soudní okres Březnice
- 1868 země česká, politický okres Blatná, soudní okres Březnice
- 1939 země česká, Oberlandrat Klatovy, politický okres Blatná, soudní okres Březnice[2]
- 1942 země česká, Oberlandrat Plzeň, politický okres Strakonice, soudní okres Březnice[3]
- 1945 země česká, správní okres Blatná, soudní okres Březnice[4]
- 1949 Plzeňský kraj, okres Blatná[5]
- 1960 Středočeský kraj, okres Příbram
- 2003 Středočeský kraj, okres Příbram, obec s rozšířenou působností Příbram
Rok 1932
[edit]Ve městě Rožmitál pod Třemšínem (přísl. Zalány, 2197 obyvatel) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[6]
- Instituce a průmysl: poštovní úřad, telefonní úřad, telegrafní úřad, četnická stanice, obchodní grémium, společenstvo smíšených řemesel, sbor dobrovolných hasičů, Arcibiskupská cihelna, továrna na elektromotory, cvočkařské družstvo, mlékárna, mlýn Hermina, 2 pily, pivovar Arcibiskupství, mechanická pletárna, 2 stavební družstva, stavitel, 4 strojírny, Arcibiskupská správa velkostatku.
- Služby (výběr): 2 lékaři, 4 autodopravci, biograf Sokol, 4 cukráři, drogerie, geometr, 2 hodináři, 12 hostinců, 3 hotely (Březnická, Panský dům, Plzenka), hudební škola, 3 inženýři, knihkupec, lékárna, obchod s obuví Baťa, pensionát Třemšín, Občanská záložna, Okresní záložna hospodářská, Spořitelní a záložní spolek pro Rožmitál, 2 zahradnictví, zednický mistr, železářství.
V obci Nesvačily (126 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Rožmitálu pod Třemšínem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[7] 2 hostince, kolář, 2 krejčí, mlýn, 2 rolníci, Spořitelní a záložní spolek pro Nesvačily, trafika.
V obci Pňovice (358 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Rožmitálu pod Třemšínem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[8] 2 hostince, kolář, kovář, mlýn, pila, rolník, obchod se smíšeným zbožím, Spořitelní a záložní spolek pro Pňovice, trafika.
V obci Skuhrov (171 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Rožmitálu pod Třemšínem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[9] 2 hostince, kujná huť, mlýn, pila, pražírna sladové kávy, trafika, Arcibiskupský velkostatek.
V obci Starý Rožmitál (566 obyvatel, katol. kostel, samostatná obec se později stala součástí Rožmitálu pod Třemšínem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[10] obchod s dřívím, 5 hostinců, 2 výrobny kovaných hřebíků, kolář, kovář, krejčí,mlýn, 2 obuvníci, pila, obchod se smíšeným zbožím, švadlena, 2 trafiky.
V obci Voltuš (306 obyvatel, samostatná obec se později stala součástí Rožmitálu pod Třemšínem) byly v roce 1932 evidovány tyto živnosti a obchody:[11] 2 hostince, 2 kováři, výroba dřevěných skládacích metrů, pila, obchod se smíšeným zbožím, Spořitelní a záložní spolek pro Voltuš, truhlář.
Pamětihodnosti
[edit]Zámek
[edit]Template:Podrobně Renesanční zámek vzniklý přestavbou staršího gotického hradu byl před rokem 1948 majetkem pražského arcibiskupství, po únorovém převratu byl zestátněn. V roce 1990 byl zámek vrácen Arcibiskupství pražskému, jenž však nemělo prostředky na jeho opravu, pročež tedy hledalo soukromého investora.
Zámek se v roce 2001 stal majetkem společnosti Trinity Coop, 20 % drželo Arcibiskupství pražské. Zámek měl být společností stabilizován. Postavila správcovský domek a dokončila opravy věže.[12] V roce 2011 převedlo arcibiskupství svůj podíl na firmu The Spalena Company. Dne 23. října 2014 se zřítila část střechy nad neudržovaným zadním křídlem zámku - bývalým pivovarem. Dnes zámek spravuje Czech National Trust.
Další pamětihodnosti
[edit]Filiální kostel sv. Jana Nepomuckého byl původně vybudován jako barokní, na začátku 20. století byl radikálně neobarokně přestavěn.
Historické jádro města je městskou památkovou zónou. V okolí se pak nachází několik přírodních památek:
- přírodní památka Hřebenec v k. ú. obce
- přírodní památka Třemešný vrch v k. ú. obce
- přírodní památka Rožmitál pod Třemšínem v k. ú. obce
Osobnosti
[edit]- Jaroslav Lev z Rožmitálu (1425?–1486?), vůdce mírového poselství Jiřího z Poděbrad po západní Evropě
- Zdeněk Lev z Rožmitálu (*před 1470) nejvyšší purkrabí, donátor umění
- Johana z Rožmitálu (1430–1475) česká královna a manželka Jiřího z Poděbrad
- Jakub Jan Ryba (1765–1815), skladatel
- Vincenc Dominik Bíba (1820–1906), pedagog
- Rudolf Hofmeister (1868–1934), spisovatel a popularizátor vědy
- Miloš Nedbal (1906–1982), herec a divadelní pedagog
- Miloslav kardinál Vlk (1932–2017), působil zde jako kněz v letech 1972–1978[13]
- Václav Hudeček (* 1952), houslový virtuos
- Josef Černý (* 1939), lední hokejista
- Eva Syková (* 1944), lékařka, vědkyně
- Ladislav Šmíd (*1938) lední hokejista
- Karel Daniel Gangloff (*1809) lesmistr, vynálezce nazývaný českým Archimédem
Doprava
[edit]Dopravní síť
- Pozemní komunikace – Z města vychází silnice I/18 Rožmitál pod Třemšínem - Příbram - Sedlčany - Olbramovice, město protíná silnice I/19 Nezvěstice - Rožmitál pod Třemšínem - Březnice - Milevsko - Tábor, do města vede silnice II/191 Radošice - Starý Smolivec - Rožmitál pod Třemšínem.
- Železnice – Do města vede železniční Trať 204 Březnice - Rožmitál pod Třemšínem. Je to jednokolejná regionální trať, doprava na ní byla zahájena roku 1899. Na území města leží koncová železniční stanice Rožmitál pod Třemšínem a železniční zastávka Skuhrov pod Třemšínem.
Veřejná doprava 2012
- Autobusová doprava – Z města vedly autobusové linky např. do těchto cílů: Benešov, Březnice, Dobříš, Mirovice, Nepomuk, Plzeň, Praha, Příbram, Sedlčany.
- Železniční doprava – Po trati 204 jezdilo v pracovní dny 8 osobních vlaků, o víkendu 5 osobních vlaků.
Turistika
[edit]- Cyklistika – Do města vede cyklotrasa č. 8190 Bohutín - Láz - Nepomuk - Rožmitál pod Třemšínem
- Pěší turistika – Z města vycházejí turistické trasy Template:Turistická značka Rožmitál pod Třemšínem - Hutě pod Třemšínem - Třemšín, Template:Turistická značka Rožmitál pod Třemšínem - Vysoká u Příbramě - Příbram, Template:Turistická značka Rožmitál pod Třemšínem - Buková - Hutě pod Třemšínem.
Sport
[edit]Sídlí zde Tělovýchovná jednota Spartak Rožmitál, která má v současnosti[kdy?] okolo 600 členů v šesti sportovních oddílech: ASPV, kopaná, národní házená, stolní tenis, tenis a turistika. Dále tu funguje florbalový klub FBK Ježci Rožmitál.
Reference
[edit]- ^ Správní uspořádání Předlitavska 1850-1918
- ^ Amtliches Deutsches Ortsbuch für das Protektorat Böhmen und Mähren
- ^ Nařízení ministra vnitra č. 185/1942 Sb.
- ^ Template:Citace elektronického periodika
- ^ Template:Citace elektronického periodika
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1492-1493. (česky a německy)
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 908. (česky a německy)
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1059. (česky a německy)
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1550. (česky a německy)
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1599. (česky a německy)
- ^ Adresář republiky Československé pro průmysl, živnosti, obchod a zemědělství, sestavila a vydala firma Rudolf Mosse, Praha 1932, svazek I, str. 1861. (česky a německy)
- ^ http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/rozmital_zamek_zricenina200707.html
- ^ viz oficiální životopis, dostupné: http://www.apha.cz/miloslav-kardinal-vlk/ (navštíveno 2. 8. 2008)
Externí odkazy
[edit]- 15px|link=|alt= Wikimedia Commons alberga una categoría multimedia sobre Rožmitál pod Třemšínem.
- Template:ÚIR
- Statistické údaje
- Římskokatolická farnost Rožmitál
- Rožmitál pod Třemšínem na POZNEJBRDY.cz
Template:Pahýl Template:Části české obce Template:Okres Příbram
Kategorie:Města v Čechách Kategorie:Obce s pověřeným obecním úřadem Kategorie:Městské památkové zóny v Česku Kategorie:Obce v okrese Příbram Kategorie:Mikroregion Třemšín Kategorie:Města v okrese Příbram Kategorie:Sídla v Brdské vrchovině Kategorie:Sídla v Benešovské pahorkatině